نسخه آزمایشی

سند راهبردی، نقشه راه همکاری های تهران و مسکو است

ادمین ۲۱ آذر ۱۴۰۰ بین الملل
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

«سرگئی مارکوف» رئیس اندیشکده مطالعات سیاسی روسیه گفت که سند راهبردی ایران و روسیه، به برنامه ریزی برای توسعه همکاری های دوجانبه کمک می کند.

مارکوف از کارشناسان برجسته سیاسی روسیه که از او به عنوان «معتمد پوتین» یاد می شود، روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: موافقتنامه راهبردی جدید که ایران و روسیه امضا خواهند کرد، در واقع نقشه راهی برای توسعه همکاریها است.  

کارشناس روس با بیان اینکه توافقنامه ۲۰ ساله همکاری های ایران و روسیه که به تازگی برای پنج سال دیگر تمدید شد، در شرایط کاملا متفاوت با شرایط کنونی جهانی و بین المللی و اوضاع منطقه ای امضا شده بود.

سند فعلی جوابگوی روابط ایران و روسیه نیست و نمی تواند برای توسعه همکاری های دوجانبه بکار گرفته شود و به همین دلیل نیاز به امضای سند جدید راهبردی توسعه روابط دو کشور نیاز بود.  

به گفته کارشناس روس، زمانی که توافقنامه ایران و روسیه در سال ۲۰۰۱میلادی امضا شد، فضای دیگری بر روابط ایران و روسیه حاکم بود و هم اکنون دو کشور به این نتیجه رسیده اند که منافع آنها در همکاری بیشتر و هماهنگی مواضع با یکدیگر در مسائل مختلف بین المللی و منطقه ای است.

به گفته مارکوف، سران ایران و روسیه برای هماهنگ کردن مواضع خود در مسائل مختلف اعم از موضوعات دوجانبه یا مسائل منطقه ای و بین المللی اهمیت فراوان قائل هستند.  

رئیس اندیشکده مطالعات سیاسی روسیه این احتمال را بعید ندانست که سند راهبردی ایران و روسیه برای امضا آماده شده باشد و در سفر آتی رئیس جمهوری ایران به روسیه، سران دو کشور آن را امضا کنند./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات