نسخه آزمایشی

سهم توریسم از درآمدهای کشور ۵درصد است

ادمین ۲۷ آبان ۱۴۰۰ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با بیان اینکه سهم گردشگری از درآمدزایی کشورمان فقط پنج درصد است، گفت: با تعامل فرابخشی به خصوص در زمینه دیپلماسی در پی افزایش این سهم اقتصادی هستیم.

عبدالله سهرابی در حاشیه افتتاح هشتمین جشنواره ملی پسته دامغان با بیان اینکه توجه به اقتصاد و کاهش آلام مردم و اشتغال‌زایی با نگاه به رونق تولید از جمله سیاست‌های دولت سیزدهم محسوب می‌شود، تاکید کرد: در دولت سیزدهم برای نیل به اهداف اقتصادی و توجه به صادرات غیرنفتی بسیار مورد تاکید قرار دارد.

وی با بیان اینکه محصولاتی مانند پسته دامغان در صورت صادرات می‌توانند در زمینه ارزآوری، توسعه صادرات غیرنفتی، اشتغال و کمک به تولید و … نقش آفرینی ویژه‌ای داشته باشد، افزود: وزارت امور خارجه نیز در دولت سیزدهم رویکردی اقتصادی دارد و همانطور که رئیس جمهور در جمع سفرای کشورهای منطقه نیز بیان داشت، ایجاد بازارهای جدید و دیپلماسی اقتصادی از جمله سیاست‌های دولت خواهد بود.

درآمدزایی از روابط خارجی

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با بیان اینکه این وزارتخانه به کمک اقتصاد و تولید می‌آید تا بتوانیم با همراهی وزارتخانه‌هایی مانند صمت به بازارهای جدید منطقه‌ای و جهانی دست پیدا کنیم، گفت: یکی از اولویت‌های وزارت خارجه کمک به شرایط اقتصادی کشور است و در این راه توسعه گردشگری به مثابه یکی از ارکان درآمدزا و یک صنعت مهم مدنظر قرار دارد.

سهرابی درباره همکاری‌های فرابخشی بین وزارت خارجه و میراث فرهنگی برای ترویج گردشگری نیز خبر داد و گفت: در مجموعه معاونت اقتصادی وزارتخانه بخشی فقط مختص به گردشگری و توریسم درمانی در نظر گرفته شده چرا که ایران اسلامی دارای ظرفیت‌های عدیده‌ای است برای مثال شهرستان‌هایی ماندن دامغان شهرهایی با تمدن و تاریخ و آثار بسیار خوبی هستند اما متأسفانه به این امر تاکنون توجه خوبی نشده است.

وی با بیان اینکه سهم توریسم در اقتصاد دنیا ۸۰۰ میلیارد دلار است اما در کشور ما نتوانسته‌ایم از این سهم بهره خوبی را ببریم، گفت: متأسفانه درآمدهای کشورمان از صنعت گردشگری زیر پنج درصد است که نشان می‌دهد کارهای بسیاری در این حوزه باید صورت گیرد لذا امیدواریم با مدیریت جدید سازمان میراث فرهنگی موضوع کمبود اعتبارات و مسائل حوزه گردشگری تا حدی رفع شود تا شاهد تعامل فرابخشی بین وزارت میراث فرهنگی و خارجه برای توسعه گردشگری باشیم./مهر

پست های مرتبط

نظرات