نسخه آزمایشی

ایران ۶۵۷میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشت

ادمین ۲۷ آبان ۱۴۰۰ صادرات
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با بیان اینکه سال گذشته ایران ۶۵۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته است، گفت: وزارت خارجه با دیپلماسی اقتصادی به دنبال افزایش این شاخص است.

عبدالله سهرابی در مراسم آغاز به کار هشتمین جشنواره ملی پسته دامغان به میزبانی سالن همایش‌های دانشگاه دامغان با بیان اینکه وزارت خارجه در ارتقای شاخص‌های اقتصادی به خصوص صادرات نقش بی‌بدیل دارد، بیان کرد: با اعمال سیاست‌های اقتصادی در عرصه خارجی می‌توانیم در حوزه تقویت اقتصاد کشور موفق عمل کرده و بر مشکلات و دشمنانمان فائق بیاییم.

وی با بیان اینکه با درایت رهبر معظم انقلاب اسلامی و دبیر دولت سیزدهم برنامه‌های خوبی در زمینه اقتصاد به خصوص مراودات اقتصادی با کشورهای منطقه در دست اجرا است، افزود: شهرستان‌هایی مانند دامغان که ظرفیت صادرات غیرنفتی را در زمینه پسته دارند در تحقق اهداف اقتصادی و صادرات غیرنفتی کشورمان نقشی حیاتی دارند.

امکانات و ظرفیت‌ها برای کمک به رشد اقتصادی کشور به کارگیری شود

دستیار ویژه وزیر امور خارجه با بیان اینکه نقش دستگاه دیپلماسی و وزارت خارجه در ارتقای سهم ایران از صادرات غیرنفتی را نمی‌توان نادیده گرفت، ابراز داشت: باید از همه امکانات و ظرفیت‌ها برای کمک به رشد اقتصادی کشور استفاده کرد که این سیاست در وزارت خارجه نیز لحاظ شده است.

سهرابی با بیان اینکه پسته در واقع نماد و سمبل شکوفایی صادرات غیرنفتی کشور محسوب می‌شود، گفت: این محصول استراتژیک نقش حساسی در ارتقای میزان صادرات غیرنفتی کشورمان دارد اما از سوی دیگر باید اذعان داشت که ۵۶ درصد از صادرات پسته دنیا در اختیار آمریکا است و لذا باید تلاش کنیم تا در این بازار گسترده رقیب خوبی برای کشورهای تولیدکننده و سردمداران اقتصاد این حوزه باشیم.

وی با بیان اینکه ایران اسلامی سال گذشته توانسته ۶۵۷ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته باشد و این یعنی توان و ظرفیت‌های خوبی در کشورمان وجود دارد که می‌بایست آنها را تقویت کرد، افزود: استفاده از شرکت‌های دانش بنیان برای ارتقای کیفی و کمی تولید و همچنین کاهش هزینه تولید می‌تواند یک راهبرد مهم در حوزه صادرات غیرنفتی باشد./مهر

پست های مرتبط

نظرات