نسخه آزمایشی

قیمت سیمان با بهبود تامین برق در روزهای آتی متعادل می‌شود

ادمین ۰۵ مرداد ۱۴۰۰ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: با خنک‌تر شدن هوا از چهارشنبه هفته جاری، کاهش مصرف برق و قول مساعد مسوولان وزارت نیرو در تامین برق برای صنعت سیمان، تولید کارخانجات افزایش و قیمت‌ها در بازار کاهش خواهد یافت.

«اسدالله کشاورز» افزود: امسال با توجه به تداوم خشکسالی‌های چندساله و بروز کم‌آبی، تامین برق از نیروگاه‌های برق‌آبی کاهش یافت و گرم شدن هوا در هفته‌های اخیر موجب شد تا مصرف بالاتر برق در کشور را شاهد باشیم.

به گفته این مقام مسوول، همین مساله سبب شد تا صنایع فولادی و سیمانی با کمبود و قطعی برق در واحدهای تولیدی خود مواجه شوند که در نهایت به کمبود در بازار انجامید.

معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به جلسه روز گذشته مسوولان این وزارتخانه با مسوولان وزارت نیرو در کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای واکاوی مشکلات، یادآور شد: هرچند در این جلسه بار دیگر از مسوولان وزارت نیرو برای تامین برق واحدها درخواست مساعدت بیشتر شد، اما باید پذیرفت شرایط امروز کشور خاص است.

وی همچنین اندک صادرات کلینکر (ماده اولیه تولید سیمان) را در افزایش قیمت‌ها در بازار بی‌تاثیر برشمرد.

در این زمینه، «عبدالرضا شیخان» دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: در روزهای گذشته تولید سیمان به دلیل تعطیلی آسیاب‌ها و کوره‌های واحدهای تولیدی ناشی از قطعی‌های برق کاهش داشته است.

در عین حال برخی واحدها که موجودی کلینکر در انبارهای خود داشتند، توانستند شب‌ها به تولید بپردازند.

هرچند برای تامین ۳۰ درصدی برق واحدها از سوی مسوولان وعده داده شده بود، اما به‌طور کامل اجرایی نشده و این میزان برق قادر به راه‌اندازی کوره‌ها و آسیاب‌ها به منظور تولید کلینکر و سیمان نیست.

وزارت نیرو در روزهای گذشته برای تخصیص ۵۰ درصدی برق به واحدها قول مساعد داده که در این صورت بخشی از مشکلات برطرف خواهد شد./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات