نسخه آزمایشی

صادرات صنایع دستی به ارزش ۱۸۰۰ میلیون دلار

ادمین ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ صادرات
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام کرد: میزان صادرات صنایع دستی بدون احتساب زیورآلات سنتی و تجارت چمدانی در پایان سال ۹۹ به ارزش بیش از یک هزار و ۸۰۰ میلیون دلار رسید.

علی اصغر مونسان با گرامیداشت روز جهانی صنایع دستی (٢٠ خرداد/ ١٠ ژوئن) در حساب کار بری خود در توییتر نوشت: فردا (پنجشنبه) روز جهانی صنایع دستی است؛ حوزه‌ای که شخصا به آن علاقه‌مندم و در سال‌های خدمت در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به آن توجه ویژه داشته‌ام.

طبق آمار موجود، میزان صادرات صنایع دستی (بدون احتساب زیورآلات سنتی و تجارت چمدانی) به بیش از یکهزار و ٨٠٠ میلیون دلار در پایان سال ۹۹رسیده است.  

این رقم بدون تلاش هنرمندان و صنعتگران عزیزمان، به‌خصوص زنان هنرمند که بخش اعظمی از شاغلان این حوزه را تشکیل داده‌اند، محقق نمی‌شد.

اگرچه شیوع کرونا روند رشد در این حوزه را کند کرد اما می‌توان امیدوار بود که این رود جاری دیگر متوقف نخواهد شد و هنرمندان ایرانی راه خود را یافته‌اند

یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در این سال‌ها برای صنایع‌دستی کشور رقم خورده ثبت جهانی و ملی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی است. در حدود ۴سال گذشته، ۳روستا و ۷ شهر در شورای جهانی صنایع‌دستی ثبت شده؛ اتفاقی که به توسعه بیشتر صنایع‌دستی در این مناطق و ایجاد اشتغال پایدار کمک کرده است.

مونسان در این پیام نوشت «برای هنرمندان صنایع‌دستی کشورم که با دستان توانمند خود هنر ایرانی را به خانه‌های ما می‌آورند و آن را به دنیا معرفی می‌کنند آرزوی سلامتی دارم» و ابراز امیدواری کرد «اقداماتی چون قانون حمایت از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع‌دستی به یاری این قشر آمده باشد.»/ایرنا

پست های مرتبط

نظرات