نسخه آزمایشی

خسارت ٢ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های هواپیمایی در نیمه نخست امسال

ادمین ۲۲ دی ۱۳۹۹ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

رئیس هیأت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی از خسارت دو هزار میلیارد تومانی به شرکت‌های هواپیمایی در نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: مشکل جدی در تامین قطعه هواپیما داریم و از دولت درخواست کمک بلاعوض کرده‌ایم.

«یونس دقیق کیا» در نشست خبری که در فرودگاه مهرآباد برگزار شد، به وضعیت بحرانی شرکت های هواپیمایی اشاره کرد و افزود: وام کرونایی دولت به چند شرکت هواپیمایی تعلق گرفته که بر اساس تعداد ناوگان و تعداد کارکنان این وام را دریافت کردند، اما خسارت به صنعت هوایی در شرایط تحریم و کرونا آنقدر افزایش یافته که در خواست کمک بلاعوض از دولت داریم.

رقم خسارت وارد شده به شرکت های هواپیمایی در شش ماه نخست سال به ٢ هزار میلیارد تومان رسیده است که همین رقم را به عنوان کمک بلاعوض از دولت درخواست کردیم. این رقم با محاسبه خسارت بیشتر شرکت های هواپیمایی افزایش خواهد داشت و به زودی رقم نهایی به ستاد مبارزه با کرونا اعلام می شود.

امکان خرید قطعات هواپیما وجود ندارد

به دلیل تحریم سنگین صنعت هوایی، امکان خرید قطعات وجود ندارد، نمی‌توانیم هزینه خرید قطعات را جابجا کنیم و در این شرایط افزایش نرخ ارز، فشار مصوبات ستاد کرونا و قوانین داخلی سخت هم مشکل صنعت هوایی را افزایش داده است.

سال گذشته بیش از ١٧٠ هزار پرواز داخلی و ٣٤ هزار پرواز خارجی داشتیم و این در حالی است که امسال در بخش پروازهای داخلی ٣٥ درصد کاهش و در بخش پرواز خارجی در شش ماه نخست سال ٩٦ درصد کاهش پرواز داشتیم. در بخش مسافرگیری نیز ٤٧ درصد کاهش مسافر نسبت به سال قبل داریم.

در این شرایط محدودیت ٦٠ درصدی که مصوبه ای داخلی است، درآمد شرکت های هواپیمایی را کاهش داده است.

 

پروازهای خارجی در خاک ایران ١٠٠ درصد مسافرگیری دارند

اکنون تمام شرکت های هواپیمایی خارجی در خاک ایران ۱۰۰ درصد مسافرگیری دارند، چرا باید پروازهای داخلی با ٦٠ درصد مسافرگیری شود و این تفاوت به چه دلیل است؟

ضمن اینکه درخواست کمک بلاعوض دولت و حذف عوارض شهرداری از قیمت بلیت را داریم. چرا که شهرداری بدون ارائه هیچ خدماتی به مسافر از روی بلیت هر پرواز ٢ درصد سهم می‌گیرد.

قیمت بلیت هواپیما فعلا گران نمی‌شود

رئیس هیات مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی به قیمت بلیت هواپیما اشاره کرد و گفت: نرخ‌گذاری بلیت هواپیما آزاد است و قیمت بلیت هواپیما را بازار تعیین می‌کند، اما بر اساس مسوولیت اجتماعی قیمت بلیت را فقط ١٠ درصد افزایش دادیم که روی فروش هم به شدت نظارت وجود دارد.

دقیق کیا با تاکید بر اینکه شرایط شرکت های هواپیمایی خوب نیست و امکان تامین قطعات هواپیما وجود ندارد گفت: با این حال قیمت بلیت فعلا گران نمی شود.

اکنون هیچ شرکت هواپیمایی اعلام ورشکستی نکرده است که در این صورت بیش از ٥٠٠ نیروی متخصص در هر شرکت هواپیمایی بیکار می شود. ما خواستار کمک بلاعوض دولت هستیم تا بتوانیم صنعت را حفظ کنیم و هواپیماهای کمتری به مرحله زمین‌گیری برسد./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات