نسخه آزمایشی

برجام و جایگاه ایران برای اسلام‌آباد مهم است

ادمین ۲۰ آبان ۱۳۹۹ بین الملل
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

نشریه پاکستانی «اکسپرس تریبیون» با اشاره به سفر امروز وزیر امور خارجه ایران به اسلام‌آباد و اهمیت این بازدید در مقطع مهم تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی نوشت: سفر دکتر ظریف حاکی از جایگاه مهم تهران در منطقه و لزوم حفظ توافق هسته‌ای جهت تسهیل همکاری‌های دو کشور است.

اکسپرس تریبیون گزارش داد که سفر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در یک مقطع بسیار مهم به ویژه در پس زمینه تحولات زیادی انجام می‌شود.

دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای ایران خارج شد اما با پیروزی جو بایدن در انتخابات به عنوان رئیس جمهور منتخب ایالات متحده، ممکن است تغییرات جدیدی در منطقه رخ دهد؛ زیرا بایدن درصدد احیای برجام با پیوستن مجدد به آن است.

تریبیون حفظ برجام و بازگشت آمریکا به این توافق بین‌المللی را برای گسترش همکاری‌های پاکستان با ایران موثر و تسهیل کننده دانست و نوشت: حفظ توافق هسته‌ای به پاکستان کمک می کند تا برخی طرح‌های اقتصادی با ایران را دنبال کند، از جمله خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان که به دلیل تهدید تحریم‌های آمریکایی پیشرفتی نداشته است.

روزنامه اکسپرس تریبیون به خرده‌گیری برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به راهبرد منطقه‌ای پاکستان برای تحکیم مناسبات با ایران، مالزی و ترکیه اشاره کرد و نوشت: اسلام‌آباد به دقت این مسیر را طی می‌کند زیرا تهران، آنکارا و کوالالامپور از مواضع منطقه‌ای اسلام‌آباد حمایت می‌کنند درحالی که دیگران حتی حاضر به حمایت از خواسته پاکستان برای برگزاری نشست وزیران خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی در بحث مسلمانان شبه‌قاره نیستند.

ناظران سیاسی معتقدند که افزایش سطح تعاملات ایران و چین و طرح پکن برای سرمایه‌گذاری کلان در همسایگی پاکستان، باعث می‌شود تا اسلام‌آباد برای تعمیق روابط با تهران مصمم‌تر شود.

پیام سفر وزیر امور خارجه ایران به پاکستان این است که اسلام‌آباد به دنبال تعادل در روابط با کشورهای دوست و هم‌پیمان خود است به خصوص اینکه روابط با جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و یا مالزی نباید به معنای تضعیف منافع ریاض تعبیر شود./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات