نسخه آزمایشی

۲۳۴ دستگاه واگن باری و مسافری تولیدی اراک وارد ناوگان ریلی کشور شد

ادمین ۱۹ مهر ۱۳۹۹ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

مدیرعامل شرکت واگن‌پارس اراک گفت: ۲۷۵ دستگاه انواع واگن باری و مسافری امسال در این واحد صنعتی تولید و ۲۳۴ دستگاه آن از سوی شرکت‌های بهره‌بردار وارد شبکه ریلی کشور شد.

«محمدرضا مختاری» افزود: از مجموع ۲۳۴ دستگاه واگن تحویل شده، ۱۴ دستگاه مسافربری و بقیه خودروهای باری است که با تحویل به شرکت‌های بهره‌بردار به ناوگان ریلی کشور پیوستند.  

قیمت تمام شده هر واگن مسافربری بیش از ۱۲۰ میلیارد ریال و قیمت واگن‌های باری  بیش از ۱۰ میلیارد ریال است که به‌دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

سال گذشته مقرر شد از محل منابع تبصره ۱۸ قانون بودجه تسهیلاتی ویژه به شماری از شرکت‌های بهره‌برداری واگن پرداخت شود اما تا کنون این امر محقق نشده که در صورت پرداخت نکردن تسهیلات موردنظر به شرکت‌های بهره‌بردار، فرآیند تولید در واگن پارس بات چالش جدی مواجه خواهد شد.  

تولید ۶۰۰ دستگاه واگن باری و مسافربری امسال در شرکت واگن‌پارس اراک هدف‌گذاری شده که اکنون با گذشت بیش از ۶ ماه از سال به‌دلیل کمبود توان مالی شرکت‌های بهره‌بردار تمامی برنامه محقق نشده  و در صورتی که دولت با پرداخت تسهیلات از شرکت‌های بهره‌بردار حمایت نکند مشکلات بسیاری بر این واحد تولیدی تحمیل می‌شود.

پرداخت تسهیلات کرونا نیز که قرار بود به واحدهای تولیدی آسیب دیده صورت بگیرد تا کنون نه تنها به شرکت واگن‌پارس تعلق نگرفته بلکه هیچ یک از شرکت‌های بهره‌بردار  از این امکان بهره‌مند نشده‌اند./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات