نسخه آزمایشی

ممنوعیت صادرات کیوی از امروز برداشته شد

ادمین ۱۸ مهر ۱۳۹۹ صادرات
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

مدیرکل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از امروز ۱۶ مهرماه، صادرات محصول کیوی پس از اتمام دوره ممنوعیت چهارماهه آزاد شد.

به نقل از سازمان توسعه تجارت ایران، «محمود بازاری» اضافه کرد: صادرات کیوی براساس ضوابط فنی و کیفی اعلام‌شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی و تصمیمات میز صادرات کیوی با هدف استحصال محصولی با کیفیت و صیانت از جایگاه آن در کشور در بازارهای هدف طی دوره چهار ماهه از ۱۵ تیرماه تا ۱۵ مهرماه هر سال ممنوع می‌شود.

محصول کیوی یکی از مهم‌ترین اقلام سبد صادرات محصولات میوه و تره‌بار کشور است که سالیانه ارزآوری مناسبی دارد و به بیش از ۲۵ کشور هدف صادر می‌شود.

پیش از این نیز «زهرا جلیلی‌مقدم» مدیرکل دفتر میوهای گرمسیری و نیمه‌گرمسیری اعلام کرده بود بعد از بررسی‌های چندساله با اخذ معیارهای کیفی و استانداردهای کشورهای مهم تولید و صادرکننده کیوی و مطرح شدن این موضوع با ذینفعان، کارشناسان، محققین، تجار و تولیدکنندگان پیشرو، در تاریخ اعلام شده صادرات این محصول با بریکس زیر ۶.۲ ممنوع است تا از صادرات میوه نارس و کال به نام و برند میوه ایرانی جلوگیری شود زیرا میوه نارس، طعم مطلوبی ندارد و مسلما با تأثیر منفی بر مصرف کنندگان موجب کاهش تمایل به مصرف می‌شود.

در ۱۰ ماهه سال ۹۸ حدود ۱۱۲ هزار تن کیوی به ارزش بیش از ۸۲ میلیون دلار به سایر کشورها صادر شده بود./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات