نسخه آزمایشی

همکاری ایران و جمهوری آذربایجان در بخش انرژی برق بررسی شد

ادمین ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ اخبار
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

کمیسیون های فنی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان همکاری های دو کشور در بخش انرژی برق را در یک نشست مجازی بررسی کردند.

به گزارش وزارت انرژی جمهوری آذربایجان, در نشست مجازی کمیسیون فنی مشترک در باره روند اجرای پروژه ساخت سد " خداآفرین " و " قیز قلعه سی از سوی دو کشور ایران و جمهوری آذربایجان بر روی رود ارس بحث و تبادل نظر شد .

بر اساس این گزارش بودجه پیش بینی شده برای ساخت سدهای "خداآفرین "  و " قیز قلعه سی "، دریافت و نصب تجهیزات مورد نیاز برای این سدهای در دست ساخت از جمله موضوعات مورد بررسی کمیسیون فنی مشترک دو کشور  بوده است .

همچنین در نخستین نشست مجازی کمیسیون فنی مشترک دو کشور مربوط به ساخت سدهای "مارازاد" و "اردوباد" بر روی رودخانه ارس در باره سرعت بخشیدن به کارهای ساخت و ساز سد "اردوباد " و نیز ارزیابی اثرات زیست محیطی ساخت این سد تبادل نظر شد .

طرفین همچنین توافق کردند نشست آتی کمیسیون های فنی مشترک در اواخر ماه سپتامبر جاری ( دهه اول مهر ماه ) در نخجوان برگزار شود .

توافقنامه ساخت و بهره برداری از سدها و نیروگاه های خداآفرین و قیز قلعه سی میان جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران ۲۴ بهمن سال ۱۳۹۴ در تهران امضا شد و از سوی مجلس دو کشور هم مورد تصویب قرار گرفته است .  

برای اجرای این طرح انرژی، کمیسیون مشترک فنی متشکل از مسئولان و کارشناسان انرژی جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران تاسیس شده است

توافقنامه ساخت و بهره برداری از سدهای "اردوباد" و "مارازاد" نیز ۲۰ فروردین ماه سال ۱۳۹۳ در تهران میان  دو کشور همسایه ایران و جمهوری آذربایجان امضا شده است./ایرنا

 

پست های مرتبط

نظرات