نسخه آزمایشی

حمایت از بورس محدود به ETF نیست

ادمین ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ بورس
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال مبنی بر اینکه برخی معتقدند حمایت دولت از بازار سرمایه و تقویت برخی نمادهای شاخص‌ساز صرفاً برای فروش سهام صندوق‌های ETF و جذب نقدینگی برای آن است، پس از عرضه سهام دولت در قالب این صندوق‌های سرمایه‌گذاری، حمایت دولت از بورس چگونه ادامه می‌یابد و آیا دولت برای تقویت سهم‌های غیرشاخص‌ساز بازار برنامه‌ای دارد، گفت: این سوال بر یک پیش فرض غلط استوار است. حمایت از بازار سرمایه در دولت‌های گذشته هم دنبال می‌شده است و در این دولت به عنوان یکی از بازارهای با ثبات اقتصادی از طریق تامین مالی برای تولید مورد توجه قرار گرفته است.

به طور طبیعی حمایت از هر بازاری چه در بازار کالا، پولی و مالی و سرمایه کارکردها و آثار مختلفی از جمله جذب نقدینگی دارد. برنامه دولت حمایت، تقویت و تعمیق بازار سرمایه است.

حمایت چند ساله دولت از بازار سرمایه نشان دهنده سیاست اصولی دولت در حمایت از بازار سرمایه بوده و در قالب ETF ها متوقف نمی‌ماند. صندوق‌های ETF یکی از ابزارهای مشارکت مردم با پول‌های اندک در بازار سرمایه هستند.

اتفاقاً ۲۰ درصد تخفیف در ETF برای حمایت از مردم با پول‌های اندک در مشارکت بازار سرمایه است. بازار سرمایه باعث ایجاد سرمایه گذاری جدید با جمع آوری نقدینگی‌ها خواهد شد. از سرکشی نقدینگی پیشگیری و علاوه بر کاهش تورم، به آنها جهت‌گیری‌های صحیح برای افزایش توان سرمایه گذاری و رشد تولید و اقتصاد را می‌دهد.

ایجاد ظرفیت و امکان برای مردم و شرکت‌های بخش خصوصی از اقدامات در حال پیگیری است و وظیفه ماست در کنار نقد سازنده در کنار بازار بورس با اقدامات بر هم زننده و روانی جامعه مقابله کنیم./مهر

پست های مرتبط

نظرات