نسخه آزمایشی

ورود ۴.۵ میلیون کد جدید سهامداری به بورس در ۴ ماه نخست امسال

ادمین ۰۱ شهریور ۱۳۹۹ بورس
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: در چهار ماه نخست امسال بیش از ۴.۵ میلیون نفر کد بورس دریافت کرده و با سرمایه‌های به طور میانگین حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان وارد این بازار شده‌اند.

«حسن قالیباف»در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن اتاق تهران با بیان اینکه بازار سرمایه جایگاه بالایی در اقتصاد ملی دارد، اظهار داشت: سال‌های گذشته بازار سرمایه مورد توجه مردم نبود اما در حال حاضر این فضا رشد پیدا کرده و با وجود اینکه به افزایش قیمت تعبیر می‌شود نشان‌دهنده توجه عمومی به این بخش است.

وی با اشاره به اینکه ورود مردم این بازار را متحول کرده است، تصریح کرد: سال ۹۷ حدود ۵۰ هزار کد جدید وارد بورس شدند که این عدد در سال ۹۸ به ۸۲۰ هزار رسید اما در ۴ ماه نخست سال جاری چهار میلیون ۵۰۰ هزار نفر کد جدید برای ورود به بازار سرمایه دریافت کردند.

وی با بیان اینکه با ورود پول مردم به بورس تقاضایی بزرگ در بازار به وجود آمده است، خاطرنشان کرد: نیمی از این افراد با سرمایه‌هایی حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان وارد این عرصه شده‌اند که مبلغی بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را وارد بازار سرمایه کرده است مجموع رقم سرمایه‌گذاری‌ها در تمام سال گذشته به حدود  ۳۵ هزار میلیارد تومان رسید اما تنها در چهار ماه در سال جاری به رقمی یکصد هزار میلیاردی دست پیدا کرده‌ایم که در گذشته هرگز شاهد آن نبوده‌ایم.

قالیباف با بیان اینکه ورو این رقم در هر فضایی موجب رشد قیمت‌ها می‌شود، تصریح کرد: این نقدینگی در بازار سرمایه در حال گردش است و برای ماندن آن در این فضا باید برنامه‌ریزی شود زیرا به میزانی که پول به بازار بیاید باید عرضه نیز انجام شود بر همین اساس نیز اقداماتی انجام شده است تا عرضه تقویت شود که یکی از این راهکارها افزایش سهام شناور بود که همچنان جای رشد نیز دارد.

به گفته وی، سهام شرکت‌ها در بورس به شکل خرد بین مردمی تقسیم می‌شود که به دنبال کرسی مدیریت نیستند بلکه عملکرد شرکت‌ها برای آنها مورد اهمیت است.

رییس سازمان بورس همچنین گفت: در بازار سرمایه برای اولین بار شرکت‌ها را مجاز به داشتن سرمایه ممتاز برای پذیرش کردیم که البته این موضوع شامل شرکت‌های حاضر در بورس نمی‌شد البته آنها نیز می‌توانند با تعریف یک صندوق تامین مالی، عمده عرضه خود را از این طریق با دریافت سهام ممتاز انجام دهند.

همچنین در مصوبه ای شرکت های زیرنظر دستگاه‌های دولتی و نهادهای غیردولتی که امین اموال آنها دولت است می توانند سهامی تا ۲۵ درصد داشته باشند./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات