نسخه آزمایشی

تفاهم‌نامه ترانزیتی بندر چابهار با بخش خصوصی افغانستان منعقد شد

ادمین ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ بین الملل
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: تفاهم‌نامه همکاری بین این اداره کل و بخش خصوصی افغانستان در راستای ایجاد و گسترش همکاری‌های ترانزیتی و سرمایه‌گذاری منعقد شد.

بهروز آقایی اظهارداشت: با توجه به حسن همجواری ۲ کشور، این تفاهم‌نامه به منظور توسعه ترانزیتی و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افغانستان در زمینه حمل و نقل، جذب سرمایه‌گذار، فعالیت‌های لجستیکی و ترانزیتی و ایجاد ترافیک بار و کالا در چهارچوب قوانین جمهوری اسلامی ایران منعقد و امضا شد.

بر اساس این توافق نامه، بخش خصوصی افعانستان متعهد شد نسبت به ایجاد ترافیک بار و کالا،جذب و انتقال کالاهای ترانزیتی افغانستان از مسیر بندر شهید بهشتی چابهار به سمت بازارهای هدف اقدام کند.

بندر چابهار به عنوان با صرفه‌ترین و نزدیکترین مسیر برای ترانزیت کالاهای افغانستان محسوب می‌شود از اینرو ضروریست سرمایه‌گذاری بخش خصوصی این کشور در بندر و منطقه آزاد چابهار افزایش یابد.

مشوق‌های ویژه‌ای برای فعالیت در بندر چابهار با هشت و نیم میلیون تن ظرفیت تخلیه و بارگیری در نظر گرفته شده تا این منطقه به یکی از قطب‌های مهم تجاری و اقتصادی تبدیل شود.

آقایی از جمله مشوق‌های در نظر گرفته شده را تخفیف ۸۰ درصدی برای حقوق و عوارض وارده بر کشتی ها، ۸۰ درصد هزینه توقف وارد بر کشتی‌ها، ۶۰ درصد هزینه‌های راهنمایی، یدک کشی و لایروبی وارد بر کشتی‌ها، تخفیف ۸۵ درصدی در انبارداری کانتینرهای صادراتی و ترانزیت خارجی و تخفیف ۷۵ درصدی برای انبارداری کانتینر خالی عنوان کرد.

وی همچنین از جمله مشوق‌های غیر تعرفه‌ای را تخصیص تسهیلات از محل وجوه اداره شده به بخش‌های غیر دولتی جهت خرید و تأمین شناورهای حمل مسافر و خودرو، ساخت مخازن نفتی، انبار، سیلو و سایر محوطه‌های نگهداری کالا در بندر شهید بهشتی چابهار ذکرکرد.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: اعمال نشدن رشد اجاره بهای ثابت قرارداد اراضی به مدت پنج سال در مدل‌های مالی، احتساب نرخ بازگشت داخلی ۳۰ درصد برای قراردادهای سرمایه‌گذاری در بندر شهید بهشتی چابهار در مدل‌های مالی، اعطای معافیت پرداخت سهم درآمدی سازمان در تمامی قراردادهای سرمایهگذاری شامل اجاره بهای متغیر، سهم باربری، انبارداری و خن کاری و THC در خصوص کالاهای مازاد بر تعهد تناژ به مدت پنج سال از زمان بهره برداری از دیگر مشوق‌ها در بنادر چابهار است.

هم‌اینک علاوه‌بر تخفیف‌های سازمان بنادر معافیت‌های مناطق آزاد نظیر معافیت‌های مالیاتی و گمرکی را شاهد هستیم که امسال می‌تواند فصل جدیدی از رونق و توسعه و استقبال سرمایه‌گذاران را بدنبال داشته باشد./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات