نسخه آزمایشی

تجارت با ایران به رغم تهدیدات آمریکا ادامه می‌یابد

ادمین ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ بین الملل
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

معاون وزیر امور خارجه ونزوئلا با اشاره به افتتاح اخیر فروشگاه عرضه کالای ایرانی «مگاصیص» در کاراکاس، آن را گامی مهم برای تقویت روابط تجاری بین دو کشور در برابر تشدید زورگویی‌های آمریکا به ویژه در عصر شیوع کووید ۱۹ خواند و تصریح کرد تهدیدات و دشمنی های آمریکا نخواهد توانست همکاری های دوجانبه بین کاراکاس و تهران را متوقف کند.

«روبن داریّو مولینا» معاون وزیر خارجه ونزوئلا در حوزه آسیا، خاورمیانه و اقیانوسیه  در مصاحبه ای با شبکه هیسپان تی وی که در رسانه های آمریکای لاتین نیز بازتاب داشت، با اشاره به افتتاح فروشگاه ایرانی مگاصیص در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، آن را گامی مهم درجهت توسعه روابط تجاری ونزوئلا و ایران در برابر تحریم های ناعادلانه ایالات متحده آمریکا دانست.

آمریکا موظف است مقررات بین المللی و حداقل استانداردهای همزیستی را رعایت کند. به این ترتیب، در نظر داشته باشند که آنها با تهدید و دشمنی به جایی نخواهند رسید و ما با تشریک مساعی و توانمندی‌هایمان، به تقویت اقتصاد خود خواهیم پرداخت.

این دیپلمات ونزوئلایی با بیان اینکه این اقدام در راستای تحکیم روابط بین دو کشور در ۲۱ سال اخیر صورت گرفته است، تاکید کرد: مگاصیص همزمان با تشدید تحریم های آمریکا در مقابل ونزوئلا در بحبوحه همه گیری ویروس کرونا گشایش یافت و این بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که تجارت باید در جهت خدمت به انسانها و به همین ترتیب در راستای منافع دو کشور باشد. عیسی رضایی، مدیر پروژه فروشگاه یادشده با ارائه بیش از ۲۰۰۰ محصول ایرانی در کنار تولیدات خاص ونزوئلا، بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران را از ونزوئلا نشان داد.

در قسمتی دیگر از مصاحبه، مولینا با دفاع از حق ایران و ونزوئلا برای دریانوردی آزادانه در آب های بین المللی به منظور معاملات تجاری، تاکید کرد که این تجارت ها هماهنگ با قوانین تجاری بین المللی صورت می پذیرد. " ایران و ونزوئلا از حقوق بین المللی خود مبنی بر دریانوری آزادانه برای حمل و نقل محصولاتشان دفاع می کنند... کشتی های ایرانی کاملا منطبق با قوانین سازمان جهانی دریانوری عمل کرده اند و این موضوع به طور حتم، باعث گسترش روابط تجاری دو کشور خواهد شد. " 

کشور ایران در ماه می (اردیبهشت ماه) با ارسال پنج نفتکش حامل سوخت و فرآورده های دیگر، باعث تعدیل مشکل کمبود حاد بنزین در کشور آمریکای جنوبی و تسکین رنج های ملت ونزوئلا در اثر تحریم های شدید دولت دونالد ترامپ شده است. پس از این اقدام، دولت آمریکا که به دنبال خنثی کردن پیوند تجاری روبه رشد تهران- کاراکاس بود، تهدید کرد که تحریم هایی علیه بنادر، شرکت های حمل و نقل دریایی و تسهیل کنندگان ارسال سوخت ایرانی به جمهوری بولیواری اعمال خواهد کرد.

این مقام ونزوئلایی در ادامه سخنانش با «قلدر» خواندن ترامپ، خاطرنشان کرد: اکنون، این قلدر محله که عادت به تهدید دارد، می داند که باید درباره زمان عملی کردن وعده دروغین خود هم مراقب باشد. مولینا در ادامه هشدار داد که این تهدیدات و اقدامات خصمانه آمریکا در برابر کشتی های ایرانی امنیت دریایی جهانی را متاثر می سازد./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات