نسخه آزمایشی

ماسک مورد نیاز روزانه کشور تامین است

ادمین ۱۴ تیر ۱۳۹۹ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

در آستانه اجباری‌شدن استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی و پرجمعیت با دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا،‌ آمارها حاکی است در تولید ماسک به عنوان مهمترین ابزار شناخته شده جلوگیری از همه‌گیری این ویروس و همچنین سایر اقلام بهداشتی،‌ کشور اکنون به خودکفایی رسیده و حتی قادر به صادرات است.

با وجود گذشت بیش از چهار ماه از همه‌گیری ویروس کرونا در کشورمان، استفاده از ماسک‌ به عنوان اقدامی ارزان‌قیمت به همراه رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی به عنوان راهی برای متوقف کردن شیوع این ویروس شناخته می‌شود.در آستانه اجباری شدن استفاده از ماسک در مکان های عمومی و پرجمعیت با دستورالعمل ستاد ملی مبارزه با کرونا،‌ آمارها حاکی است در تولید ماسک به عنوان مهمترین ابزار شناخته شده جلوگیری از همه گیری این ویروس و همچنین سایر اقلام بهداشتی،‌کشور اکنون به خودکفایی رسیده و حتی قادر به صادرات است. 

کالایی که به دو شیوه صنعتی و کارگاهی و صنفی تولید می‌شود که در مورد دوم، صنوف و گروه‌های جهادی برای رفع نیازهای جامعه به یاری شتافته‌اند تا در مناطق مورد نیز به ویژه استان‌هایی که در وضعیت حاد و قرمز کرونایی به سر می‌برند، شاهد کاهش مشکلات باشیم.

به تدریج اما همه مناطق کشور استفاده از ماسک را در دستور کار خود قرار دادند و قرار است از فردا استفاده از ماسک در کشور اجباری شود. 

رئیس‌جمهوری امروز در جلسه ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا، با تاکید بر اینکه از فردا (یکشنبه) استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ باید اجباری باشد، گفت: اگر کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او بخواهند ماسک داشته باشد و حتی باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.

استفاده اجباری از ماسک البته برای برخی این نگرانی را ایجاد کرده که ماسک به میزان لازم در دسترس نباشد. با این حال سرپرست وزارت صنعت،‌معدن و تجارت در مراسم روز ملی صنعت و معدن امسال تاکید کرد که با وجود همه محدودیت‌ها و مشکلات، اما به همت تولیدکنندگان، اکنون از یک وارد کننده اقلام بهداشتی مرتبط با کرونا به صادرکننده در این حوزه تبدیل شده‌ایم.

با وجود همه محدودیت‌ها، تولید ماسک بیش از ۳۰ برابر افزایش تولید داشته و از ۲۰۰ هزار عدد (در ابتدای اسفند ماه) به ۶ میلیون عدد در روز رسیده است.

گزارش وضعیت میزان تولیدات روزانه ثبت شده محصولات بهداشتی مقابله با کرونا در سامانه بهین‌یاب از ابتدای اسفندماه پارسال تا تاریخ دوم تیرماه جاری (۱۲۵ روزه) نیز این صحبت را تایید می‌کند. بر اساس این آمار در این مدت ۷۹ میلیون و ۷۲۶ هزار و ۴۰۳ عدد ماسک سه لایه در کشور تولید شده که این مقدار تولید توسط ۴۱ واحد تولیدی بوده است.

همچنین تولید ماسک کاسه‌ای فیلتردار پزشکی N۹۵در این مدت چهار میلیون و ۷۷ هزار و ۱۱۴ عدد بوده که توسط ۶ واحد تولیدی به انجام رسید.

در این زمینه «کیوان گردان» مدیرکل دفتر برق و الکترونیک و لوازم خانگی وزارت صنعت در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا از آمادگی کامل برای تامین ماسک مورد نیاز کشور خبر داد و خاطرنشان‌کرد: ‌در حوزه فروش ماسک شاهد شکسته شدن شدید قیمت‌ها نسبت به روزهای نخست شیوع کرونا هستیم و این اقلام حتی در مترو، ایستگاه‌های اتوبوس و ایستگاه‌های تاکسی نیز به فروش می‌رسد.

هنوز نیاز کشور به ماسک سه لایه بالاست و اجازه صادرات نداریم، اما در تولید ماسک  N۹۵ اجازه صادرات داده شده است./ایرنا

 

پست های مرتبط

نظرات