نسخه آزمایشی

۳۵ هزار تن شیرخشک مازاد در انتظار مجوز صادرات

ادمین ۰۲ تیر ۱۳۹۹ صادرات
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولیدکنندگان فراورده‌های لبنی ایران گفت: از بهمن سال ۹۸ تاکنون ۵۳ هزار تن شیرخشک در کشور تولید شده که ۳۵ هزارتن آن مازاد بر نیاز کشور بوده و در انتظار مجوزهای صادراتی است.

«علی احسان ظفری» در نشست خبری خود درباره وضعیت تولید شیرخشک و چالش صادرات، افزود: طبق آمارها نیاز سالانه کشور به شیرخشک نزدیک ۱۵ هزارتن است، بنابراین صنعت با بیش از ۳۵ هزارتن مازاد تولید روبروست.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولیدکنندگان فراورده های لبنی ایران مدت زمان نگهداری و مصرف شیرخشک کیفی را یکسال عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به مدت زمان تولید و نگهداری این محصول حداکثر تا دو سال است که قرار نیست کالایی را تا پایان تاریخ مصرف نگهداری کنیم.

بیش از این مدت یا شیرخشک را از ما نمی خرند و یا باید با مبالغی کمتری از هزینه های تمام شده به دیگر کشورها عرضه شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی تولیدکنندگان فراورده های لبنی با تاکید براینکه محصولات لبنی امکان دپو ندارند، تصریح کرد: در بحث کرونا ویروس، مصرف لبنیات همانند سایر محصولات کاهش قابل توجهی پیدا کرد تا جایی که صنایع نمی توانستند شیرخام جذبی را نگهداری کنند بنابراین برای کمک به وضعیت موجود چاره‌ای جز تبدیل به شیرخشک نبود.

به گفته ظفری، براساس آمارها ۶۵۰ هزار تن شیر خام جذبی توسط صنایع لبنی و صنایع پودری با ضریب ۱۱ در ۸  به میزان ۵۳ هزارتن شیرخشک تبدیل شد.

بنابراین طی این مدت با مکاتباتی که با دفتر محمد نهاوندیان، معاون برنامه ریزی اقتصادی رییس جمهوری داشتیم توسط کارگروه تنظیم بازار مجوز صادرات در مجموع ۲۵ هزارتن شیرخشک در سه مرحله صادر شد.

البته در مرحله نخست پنج هزارتن شیرخشک به سوریه صادر شد.

در مرحله دوم مجوز صادرات ۱۰ هزارتی شیرخشک، نزدیک هشت هزار و ۲۰۰ تن از آن توسط ۴۸ شرکت تولیدی صادر شد و مابقی این محصول به دلیل اینکه برخی شرکت ها کارت بازرگانی‌شان به علت بدهی مالیاتی تمدید نشده بود و یا سهمیه اندکی داشتند، صادر نشد.

البته طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار در مرحله دوم صادرات ۱۰ هزارتن شیرخشک دیگر کلید خورد اما تاکنون اجرایی نشده است.

البته مشکل صنعت لبنیات و دامپروری در اینجا حل نشد زیرا همچنان با مازاد تولید روبرو هستند و دیگر امکان پرداخت پول دامداران و دپو شیرخشک را ندارند.

طبق جلسه کارگروه تنظیم بازار در ۲۴ خردادماه ۹۹ ستادی به همراه معاونت‌های امور دام استان ها تشکیل شد تا با بازدید از تک تک واحدهای تولیدی میزان شیرخشک دپو شده را آمارگیری کنند که در آن مقطع زمانی ۴۵ هزار تن بود و امروز این میزان به ۵۰ هزار تن رسیده است.

وی براین باور است که اگر واحدهای تولیدی صنایع پودری را متوقف کنیم،  نه تنها مشکل مازاد تولید شیرخشک حل نمی شود، بلکه با معضل بیکاری پرسنل و مازاد شیرخام روی دست صنعت دامپروری روبرو خواهیم شد، بنابراین نیاز است تا دولت چاره ای بیندیشد.

اکنون قیمت شیرخشک در بازار داخلی کیلویی ۲۱ هزارتومان و در بازار صادراتی بین ۳۰ هزار تا ۳۴ هزار تومان است./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات