نسخه آزمایشی

جایگزین‌های پراید و پژو ۴۰۵ باید استانداردهای ۸۵ گانه را پاس کنند

ادمین ۰۷ خرداد ۱۳۹۹ واردات
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد ایران گفت: با اجرایی شدن خروج دو خودروی پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید در تیر و مرداد ماه آینده، هر خودرویی که جایگزین آنها می‌شود باید قادر به پاس کردن استانداردهای ۸۵ گانه باشد.

«وحید مرندی مقدم» افزود: استانداردهای ۸۵ گانه خودرویی مصوبه شورای عالی استاندارد است و حتی متاثر از شیوع ویروس کرونا تغییری در آنها داده نشده است.

این استانداردها مصوبه آبان ماه ۹۸ شورای یاد شده است و خروج دو خودروی پراید (از اول تیرماه ۹۹) و پژو ۴۰۵ (از اول مردادماه ۹۹) بر مبنای همین مصوبه بوده و تغییری در تاریخ خروج آنها از خط تولید داده نشده است.

با خروج پژو ۴۰۵ از خط تولید، این خودرو فقط در مدل تاکسی آن هم دوگانه سوز تولید خواهد شد، همچنین با کنار رفتن مدل های ۱۱۱ و ۱۳۱ پراید، فقط وانت پراید (پراید ۱۵۱) تولید خواهد شد.

سازمان ملی استاندارد همچنان بر مبنای استانداردهای ۸۵ گانه در نظر گرفته شده از سوی شورای عالی استاندارد برای واردات خودروها عمل خواهد کرد، اما در مورد خودروهای سواری و تجاری (اتوبوس و کامیون) داخلی در یکی دو مورد از قبل مهلت داده است.

اکنون خودروسازان داخلی -به‌جز چند مورد که مشکلاتی وجود داشت- توانستند بسیاری از این استانداردها را محقق کنند که یکی از آنها ترمز هوشمند خودروهای تجاری سنگین و دیگری لرزش صندلی راننده با انحراف خودرو از مسیر خط کشی شده یا حرکت به سمت دره، گاردریل و غیره است که فناوری های آنها مشمول تحریم شده است.

در سایر موارد، اما اجرای استانداردها که استانداردهای ایمنی و عملکردی خودرو است، از خودروسازان مطالبه شده و بدون هیچ اغماضی (حتی با وجود بحران کرونا) باید در زمان مقرر اجرایی شوند./ایرنا

پست های مرتبط

نظرات