نسخه آزمایشی

نیاز ارزی ۳۵۰ میلیون دلاری صنعت لوازم صوتی و تصویری در سال ۹۹

ادمین ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۹ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

اقتصاد و بازار

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور، نیاز ارزی این صنعت در سال ۹۹ را حدود ۳۵۰ میلیون دلار عنوان کرد که بخش عمده آن صرفه واردات پنل‌های تولید تلویزیون خواهد شد.

«محمدرضا شهیدی» با اشاره به تصمیم اخیر بانک مرکزی برای انجام واردات بدون انتقال ارز افزود: این موضوع برای تولیدکنندگان از یک جهت خوب است، زمانی بود که تولیدکننده فقط به دلیل نبود یک قطعه مجبور به متوقف کردن کل خط تولید می شد، اما اکنون می‌تواند همه قطعات مورد نیاز را در اختیار داشته باشد.

این موضوع با وجود مزایایی که دارد، اما تقاضای بسیار زیادی برای ارز ایجاد خواهد کرد که اگر به خوبی مدیریت نشود می‌تواند موجب افزایش شدید قیمت‌ها شده و مشکلاتی را برای اقتصاد، تولید کنندگان و مصرف کنندگان ایجاد کند.

شاید تصمیمی که بانک مرکزی گرفته، به نوعی انتخاب بین بد و بدتر بوده و به طور قطع اگر به خصوص در زمینه مشخص شدن منشأ ارز تمهیداتی اندیشیده نشود، پول های ناشی از قاچاق، پولشویی و غیره می‌تواند وارد اقتصاد شود.

با این حال اگر سختگیری‌ها تداوم داشته باشد، در کنار تحریم می‌تواند به دشوار شدن بیش از پیش شرایط تولید بیانجامد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور، همچنین در خصوص قیمت های لوازم صوتی و تصویری گفت: افزایش قیمت نهاده‌های تولید و به ویژه افزایش نرخ ارز تاثیر اصلی را بر نوسان قیمت‌ها دارد، با این حال تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری به حداقل حاشیه سود پنج تا ۶ درصدی راضی‌اند، زیرا توان خرید مردم نیز کاهش یافته است.

اکنون که حدود دو ماه از سال ۹۹ را پشت سر گذاشته‌ایم، افزایش قیمت‌های جدید اعلام نشده و همچنان تولیدات و خرید های قبلی به مشتریان عرضه می‌شود./ایرنا

 

پست های مرتبط

نظرات