نسخه آزمایشی

پیش‌فروش سکه متوقف شد

ادمین 1 ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ اخبار ویژه
اشتراک گذاری :

بازار سکه دو سه روزی است دوباره ملتهب شده و قیمت‌ها رو به افزایش گذاشته است. روز شنبه هفته جاری، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۱۵ هزار تومان افزایش مواجه شد و نرخ آن با عبور از دو میلیون تومان ، به ۲ میلیون و ۵۰ هزار تومان رسید. دیروز(یکشنبه) هم دوباره قیمت با افزایش ۲۳ هزار تومانی مواجه شد و در نهایت، به نرخ دو میلیون و ۷۵ هزار تومان معامله شد.

این در شرایطی است که چندی پیش، بانک مرکزی به منظور کنترل نوسانات نرخ سکه، در گام اول، حراج‌هایی را در بانک کارگشایی برگزار کرد اما حضور پررنگ دلال‌ها سبب شد تا در یک تصمیم غیرمنتظره از سوی بانک مرکزی، جلسه حراج علیرغم حضور متقاضیان، منتفی اعلام شود و بلافاصله پس از آن، دولت طرح جدید پیش فروش یک ماهه، سه ماهه، شش ماهه، یکساله و دو ساله را به اجرا درآورد.

پیش فروش سکه نیز بعد از مدتی به دلیل استقبال بیش از حد مردم و البته اعلام بانک مرکزی مبنی بر ضرورت حفظ ذخایر خود، با محدودیت مواجه شد؛ به این معنا که پیش فروش یک ماهه متوقف شد و پس از گذشت چند روز ، پیش فروش های سه ماهه و شش ماهه هم متوقف گردید. تا امروز، ۱۷ اردیبهشت ماه، تنها طرح یک ساله و دوساله باقی مانده بود که آن هم از امروز(دوشنبه) متوقف خواهد شد.

مسعود رحیمی، مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی در همین ارتباط،  از توقف تمامی پیش‌فروش‌های سکه در سررسیدهای مختلف خبر داد و گفت: این طرح تا اطلاع ثانوی متوقف است.

وی به این نکته اشاره کرده که از زمان آغاز پیش فروش سکه از سوی بانک مرکزی در شعب بانک ملی ایران، تاکنون هفت میلیون قطعه سکه پیش فروش شده و برآورد ما این است که با تزریق آنها به بازار، قیمت ها متعادل می شود.

 

 

پست های مرتبط

نظرات